pecjalistyczne firmy działające w branży fotowoltaicznej. Znalezienie firmy zajmującej się fotowoltaiką nie jest trudnym zadaniem, ponieważ najczęściej wystarczy skorzystać z przeglądarki internetowej. Poprzez wpisanie hasła wyszukiwania możemy znaleźć stronę internetową firmy oferującej usługi z zakresu fotowoltaiki. Na stronie internetowej takiej firmy często podane są wszelkie potrzebne klientowi informacje, jak zakres świadczonych usług, dane kontaktowe oraz wzmianka o samej firmie i pracujących tam osobach. Żeby skorzystać z usług firmy zajmującej się fotowoltaiką, wystarczy się z nią skontaktować za pomocą danych podanych na stronie. Często istnieje możliwość skontaktowania się z firmą za pomocą formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie, można także skontaktować się telefonicznie dzwoniąc na podany numer.
Naprawa paneli słonecznych
Firmy działające w branży fotowoltaicznej zajmują się takimi usługami, jak montaż paneli fotowoltaicznych, udzielanie darmowych konsultacji, wykonanie projektu czy przejęcie formalności związanych z dofinansowaniem. Ponadto firmy wykonujące montaż paneli słonecznych często zajmują się także ich serwisowaniem w razie wystąpienia jakiejś usterki. Firma, która zajmowała się wykonaniem danego projektu, zapewnia trzyletnią rękojmię na montaż paneli fotowoltaicznych. Same panele fotowoltaiczne posiadają często piętnastoletnią gwarancję produktową, w ramach której przeprowadza się usługi serwisowe. Dzięki istnieniu usług serwisowania paneli słonecznych, czy to w ramach gwarancji produktowej, czy rękojmi montażowej, nie występuje konieczność przeprowadzania cyklicznych i odpłatnych przeglądów. Usługa serwisowania paneli fotowoltaicznych może okazać się bardzo przydatna w niektórych sytuacjach. Warto zdawać sobie sprawę z istnienia takiej usługi i z możliwości skorzystania z niej w razie jakiejś usterki dotyczącej paneli lub ich instalacji.
Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych
Ogniwa fotowoltaiczne są wykorzystywane w budowie paneli słonecznych, których głównym zadaniem jest przekształcanie energii promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Można wyróżnić kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które różnią się od siebie budową i materiałami, z których zostały wykonane. Ogniwa słoneczne pierwszej generacji, inaczej zwane grubowarstwowymi, mogą być monokrystaliczne i polikrystaliczne. Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne są najbardziej wydajne i są wytwarzane z krzemu, natomiast polikrystaliczne ogniwa są nieco mniej wydajne, ale też tańsze w produkcji. Ogniwa fotowoltaiczne drugiej generacji, czyli cienkowarstwowe, są tańsze w produkcji niż ogniwa krzemowe, a ich budowa zapewnia im elastyczność, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako elementy budowlane. Można wyróżnić jeszcze ogniwa fotowoltaiczne trzeciej generacji, które bazują na różnego rodzaju technologiach, ale ciągle są prowadzone badania nad tym typem ogniw. Ogniwa fotowoltaiczne pierwszej generacji są tymi, które można zobaczyć na dachach budynków i w elektrowniach słonecznych.
Ogniwo fotowoltaiczne a kolektory słoneczne
Zadaniem paneli słonecznych, które składają się z ogniw fotowoltaicznych, jest przekształcanie energii padającego promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zaś głównym zadaniem kolektorów słonecznych jest przemiana energii słonecznej w energię cieplną. Zarówno ogniwa fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne korzystają z promieniowania słonecznego, jednak zasada ich działania jest różna. Ogniwa fotowoltaiczne są wykorzystywane do wytwarzania prądu elektrycznego, natomiast kolektory słonecznego mogą służyć do ogrzewania wody w budynku. Rodzaje energii pozyskiwane z kolektorów i ogniw fotowoltaicznych są więc różne. Firmy działające w branży fotowoltaicznej zajmują się więc świadczeniem takich usług, jak montaż paneli słonecznych, które na skutek działania zjawiska fotowoltaicznego stanowią dodatkowe źródło prądu elektrycznego. Kolektory słoneczne mogą być za to wykorzystywane do ogrzewania wody lub wspierania układu grzewczego w budynku. Ogniwa fotowoltaiczne posiadają szersze zastosowanie, ponieważ wytwarzają energię elektryczną.